Pavel Stodůlka

Dlouhodobě bojuji proti palčivým problémům českého zdravotnictví

20.8.2020

Oční chirurgii se věnuji 30 let. Ve své lékařské praxi se bohužel stále setkávám s tím, jak farmaceutické lobby vítězí nad zdravým rozumem. Trápí mě, že tak zdravotní pojišťovny vydávají za biologickou léčbu očí o mnoho milionů korun ročně navíc, než by bylo nezbytné. Dlouhodobě se věnuji problematice dostupnosti léků, které pomáhají pacientům trpícím vlhkou formou Věkem podmíněné makulární degenerace. Makulární degenerace je závažné onemocnění zraku. Ročně jen v Česku postihne tisíce lidí. S  jeho léčbou je nutné začít včas, pokud nemoc propukne naplno, poškození zraku je nevratné. Kvůli mezerám v zákoně se ale řada českých pacientů k léčbě vůbec nedostane. Léčba, která je v České republice povolená, je drahá. 

V řadě zemí se používá až 50x levnější lék Avastin

Pro léčbu vlhké formy makulární degenerace jsou v Česku schváleny a používány léky Lucentis a Eylea. Dále se používá lék Avastin. Ten ale není pro tuto nemoc výrobcem oficiálně určen. Avastin je lék, který je v Evropě registrovaný od roku 2005, je určen k léčbě rakoviny tlustého střeva, ale lékaři ho používají právě i k léčbě makulární degenerace, což není legální. Rozdíly mezi léky jsou přitom minimální.

Ve většině vyspělých zemí se Avastin pro léčbu sítnice používá, protože je prokázáno, že je stejně účinný i bezpečný jako mnohem dražší léky. Byl dokonce jedním z prvních léků pro léčbu makulární degenerace. Cena léků Lucentis a Eylea je srovnatelná, jsou ale přibližně 50x dražší než Avastin. Cenový rozdíl je obrovský. Ročně se v Česku na tyto léky vydají zbytečně stovky milionů korun. Pokud by se více používal levnější Avastin, veřejné zdravotnictví by ušetřilo významnou částku a zdravotní péče by se stala dostupnější pro víc pacientů. Farmaceutické firmy by ale přišly o tučný profit. 

Změnou zákona ušetříme stamilióny a dostaneme léčbu k více pacientům

Jediným řešením je změna zákona. Už na podzim roku 2017 rozhodl Evropský soudní dvůr, že takzvaná off label léčba, tedy léčba nemocí neuvedených výrobcem v příbalové informaci o léku, je možná a že ji lze i proplácet ze zdravotního pojištění. Ke změně situace v Česku je tedy potřeba, aby i čeští zákonodárci rozhodli, že Avastin je možné používat pro léčbu očí a proplácet ze zdravotního pojištění. Tím by bylo po problému – lékaři by mohli opět legálně používat bezpečný, účinný a mnohem levnější lék. Ušetřily by se tak stovky milionů korun ročně, a protože tento lék by se mohl používat na očním oddělení každé městské nebo okresní nemocnice, stala by se léčba sítnice opět dostupnou pro všechny pacienty s makulární degenerací v Česku. Pokud mě voliči zvolí, rád bych se této a dalším otázkám zdravotnictví aktivně věnoval.

Kontakty
2024

MUDr. Pavel Stodůlka, Ph.D., FEBOS-CR

oční chirurg, přednosta očních klinik Gemini